Nová naděje pro českolipský hokej

Ve vedení HC Česká Lípa proběhly změny, které by měly českolipskému hokeji pomoci ve vybudování kvalitního zázemí. Přestože historie českolipského hokeje jakožto organizovaného sportovního oddílu sahá do pol. 70. let minulého století, povědomí o činnosti a s tím související zájem veřejnosti jsou v porovnání s dalšími sporty v našem regionu nízké.

Valná hromada 25. 4. 2012 zvolila nový výkonný výbor, jehož předsedou se stal Tomáš Binder. Do vedení byl také zvolen Atila Vörös, který vytvořil pro malé predátory logotyp. Stávajícímu výkonnému výboru byla uložena řada cílů a úkolů. Jedním z cílů je rozšířit nejen členskou, ale i fanouškovskou základnu. V uplynulé sezóně proběhla úspěšná kampaň „Lípa hledá hráče“, která je zacílena na začátečníky. Kvalitní hráčská základna je jedním z pilířů hokejového klubu! Nábor nových hráčů bude samozřejmě pokračovat v nové sezóně, ledová plocha je otevřena všem zájemcům.

Od 10. 5. 2012, kdy se v Liberci konala konference KSLH Libereckého kraje, má náš klub zastoupení v dozorčí radě KVV ČSLH. Delegáty byl zvolen František Richter, jenž bude zároveň působit i v komisi mládeže KSLH Libereckého kraje.

Sportovní informace a informace z hokejového zákulisí jsou k dispozici všem na webových stránkách klubu, zájemcům mohou být zasílány i prostřednictvím e-mailu.

Přestože pro českolipské hokejisty letošní sezóna skončila a již intenzivně probíhá příprava na tu další, shrňme si dosažené výsledky a úspěchy.

Dorost: V rámci krajského přeboru Libereckého kraje se po základní části umístil na 2. příčce, což je pro nás veliký úspěch. Bohužel jsme vypadli v play-off, ale to je hokej.

Starší žáci /SŽ/: Díky součtu bodů společně s MŽ se dostali do spojené skupiny LBC kraj - Královéhradecký kraj. Z 15 účastníků se umístili na 8. místě. Za SŽ hrálo i několik hráčů mladšího ročníku, což je velký příslib pro zkvalitnění hráčů i týmu v budoucnosti.

Mladší žáci /MŽ/: Nejdříve hráli žákovskou ligu /ŽL/ LBC kraje, tu s přehledem vyhráli a postoupili společně se SŽ do spojené skupiny LBC kraj - Královéhradecký kraj, kde do konce závěrečných bojů atakovali nejvyšší příčku. Prohra s Bílými Tygry z Liberce (4:3) rozhodla o tom, že naši kluci zakončili sezónu celkově ze šestnácti týmů na krásném 2. místě. Celý tým si zaslouží velkou pochvalu, je velkým potenciálem pro českolipský hokej do budoucna.

4. třída: odehrála samostatně soutěž LBC kraje, kde na začátku sezóny dle pravidel hrála tzv. „minihokej“, od ledna již nastupovala k utkáním na celé kluziště. Byl to pro hráče (i trenéry) velký výkonnostní skok. Naši borci vše skvěle zvládli, z 12 utkání dokázali 10x zvítězit.

3.- 1. třída, přípravka: Kluci měli velice dobrou sezónu. Na této úrovni se hraje jen „minihokej“. Vedli si se střídavými úspěchy, ale nejednou přivezli zlato. V těchto kategoriích jsou výsledky až na druhém místě, důležité je, aby to kluky bavilo a nadále měli chuť se zlepšovat ve svých výkonech.

Školička bruslení: Jsme velice potěšeni obrovským zájmem o hokej u těchto nejmenších dětí. Letošní sezónu se nám přihlásilo 30 nováčků, což je pro nás veliký úspěch a motivací do dalších sezón. Pokud je to v našich silách, každý nováček dostane od klubu k zapůjčení vesměs kompletní hokejovou výzbroj. Tréninků se účastní nejen trenéři školičky, ale i trenéři a hráči z vyšších tříd.
 

Jaký vztah má k hokeji a jak vidí situaci tohoto sportu v České Lípě Tomáš Binder, předseda výkonného výboru

Co nám řeknete o sobě a hokeji?

Tíhnul jsem k němu od malička. Ale tehdy bylo na umělý led z České Lípy daleko, takže nebyly podmínky jej hrát jinde, než na rybníku. Aktivněji jsem se k němu dostal po euforickém vítězství české reprezentace na olympiádě v Naganu. To jsem si s partou kamarádů a v chabé výzbroji jezdili zahrát na stadiony mimo náš okres. Hodně se změnilo s umělou ledovou plochou v našem městě, kdy se ze mne stal aktivní fanda českolipského hokeje. A když před čtyřmi roky starší syn začal trénovat s Kohouty, tak jsem mu propadl definitivně. Mimo hokeje jsem se věnoval mnoha dalším sportům. Profesně pracuji jako překladatel, soudní tlumočník a učitel angličtiny. Vždy jsem byl zvyklý pracovat s mládeží, při organizaci různých táborů a hlavně při projektech výuky angličtiny dětí v mateřských školách. Za větší osobní úspěch považuji vypracování projektu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, díky kterému naše tehdejší vzdělávací středisko získalo akreditaci ministerstva MŠTM.
 

Patří sport a fair-play k sobě s ohledem i na běžný život?

Celý život je v určité míře hra, a i když ne vždy, bohužel, vyhrává ten, kdo hraje fair-play a kdo je lepší. Snažit se hrát fair-play je nutnost pro vytváření správné osobnosti.
Myslím, že lední hokej je jedním z nejlepších sportů, který slouží jako průprava pro obstání v dnešním tvrdém světě.
 

Jak se díváte na současnost a další českolipské hokejové roky?

Hokej je týmová práce, takže věřím, že dle našeho hesla „Spolu jsme silní“ dokážeme hokej CL zase posunout o kousek dál. Chce to prostě táhnout za jeden provaz. Potřebujeme se poučit z některých chyb a zároveň navázat na dosavadní úspěchy a dobré vztahy s dosavadními partnery. Jsme připraveni zavádět určitá vylepšení v oblasti vedení a náplně tréninků, při řešení problémů, v komunikaci, motivovanosti, ale i v oblasti marketingu, propagováním našeho hokeje a získáváním potřebných finančních prostředků, hledáním nových partnerů, včetně lepší informovanosti o hospodaření klubu.
 

Jak vidíte budoucnost českolipského hokeje s ohledem na dospělý tým?

Děláme vše proto, aby jednou z našich kluků byl tým složený převážně z českolipských odchovanců. Je to naše vize do budoucna, běh na dlouhou trať. Pro kompaktnost klubu je velice důležité mít svůj A-tým dospělých, obzvláště pro motivaci pokračovat i nadále, a nekončit v dorosteneckých či juniorských letech. Průběžně probíhají diskuze a přípravná jednání na různých úrovních o tom, jak naplnit tuto vizi co nejdříve. Například prověřujeme možnosti sestavení A-týmu v nejbližší době převážně z řad hráčů českolipských týmů soutěže neregistrovaných. V každém případě se maximálně vynasnažíme, aby byl hokej v České Lípě provozován v rámci jednoho klubu a aby zde dospělý hokej fungoval jako motivace pro nastupující mládež. Obě složky se musí navzájem podporovat, a ne fungovat na úkor jednoho či druhého. Navíc by mělo být i jednoduší a levnější prosazovat a propagovat jeden klub, potažmo jednu značku.
 

Jak byste zhodnotil poslední sezónu?

Myslím, že se všichni snažili o nejlepší výkony a důstojně reprezentovali náš klub i město. Jak hráči, tak trenéři a vedení klubu. Za výsledky se vůbec nemusíme stydět. Udělalo se mnoho práce, ale vždy se dá něco zlepšovat a dívat se hlavně dopředu. Myslím, že především mladí mají před sebou zajímavou hokejovou budoucnost.

Závěrem patří poděkování všem přímým aktérům, hráčům a trenérům, vedení klubu a rodičům mladých hokejistů. Určitě také Sportu Česká Lípa a drobným sponzorům. Obzvláště městu Česká Lípa a jeho vedení za vydatnou finanční a materiální podporu mládežnického hokeje. Současně doufáme a věříme, že se nám bude dařit českolipský hokej společně rozvíjet dále.

Děkujeme za rozhovor a hodně štěstí.

Copyright © 2012 - 2014, HC Česká Lípa o. s.