HC Česká Lípa
Hokejový klub Česká Lípa, z.s.
Barvířská 2690
470 01 Česká lípa

Historie klubu:

Hokejový klub, jakožto organizovaný sportovní oddíl vznikl v České Lípě v průběhu druhé poloviny 70. let. Impulzem bylo zprovoznění první otevřené umělé ledové plochy, a to za Základní školou v Mánesově ulici. V té době začaly skupinky českolipských kluků organizovaně trénovat pod dohledem dospělých, kteří měli zkušenosti s hokejem z jiných měst a přišli do České Lípy za pracovními příležitostmi a možnostmi bydlení s rozmachem těžby uranu. Jimi vedení kluci hráli mládežnické soutěže na úrovni kraje. Zároveň se začaly pravidelně hrát první soutěže neregistrovaných týmů dospělých hráčů na úrovni českolipského okresu, hrajících vesměs pod hlavičkou různých podniků a společenských organizací.

Opravdu velká vlna zájmu o hokejové dění v České Lípě se vzedmula v letech 1987-89 po otevření českolipského krytého zimního stadionu u Ploučnice. Spolu s jeho otevřením začal klub s budováním A-týmu v rámci Vojenské tělovýchovné jednoty. Do České Lípy byli převeleni hokejisté - vojáci základní služby z jiných vojenských tělovýchovných jednot. Byli ubytováni v kasárnách v Mimoni, zde plnili různé hlavně strážní povinnosti a zároveň pravidelně trénovali na českolipském zimním stadionu. VTJ Česká Lípa byla přihlášena do krajské soutěže, utkání tohoto A-týmu byla sledována s velkým zájmem veřejnosti, zimní stadion býval v době utkání často doslova našlapán k prasknutí. Toto krátké období skončilo se společenskými změnami v roce 1990, kdy Ministerstvo národní obrany ukončovalo činnost vojenských tělovýchovných jednot, včetně českolipské.

Přesto hokej v České Lípě zcela nezanikl. Na úrovni dětských a mládežnických celků pokračoval v činnosti, v průběhu let prošly hokejovým oddílem stovky kluků. Mládežnické celky hrály dále pravidelné soutěže na úrovni kraje. Během let nemálo úspěšných jedinců postupně přešlo i do mládežnických celků velkých renomovaných klubů, jako jsou Bílí Tygři Liberec, Kladno, dnes i Ústí nad Labem, kde hráli či hrají na úrovni dorostenecké i juniorské extraligy. Českolipští odchovanci hráli či hrají v prvoligových a druholigových klubech po celé ČR, několik jich působilo i profesionálně v nižších zahraničních soutěžích.